Karma w różnych religiach – jak ją rozumieć?

Pojęcie karmy wywodzi się z buddyzmu, hinduizmu oraz religii dharmicznych. Używanie tego określenia stało się w ostatnim czasie bardzo popularne i często stosowane, ale czy, aby na pewno wszyscy zdają sobie sprawę, w jaki sposób należy ją prawidłowo rozumieć oraz, jak przedstawiana jest w zależności od wiary? Tłumaczymy, jak patrzeć na karmę i to, co tak naprawdę ona oznacza.

Spis treści:

  1. W jaki sposób postrzegana jest karma?
  2. Karma w religiach – karma w hinduizmie
  3. Karma w religiach – karma w buddyzmie

W jaki sposób postrzegana jest karma?

Ogólnie rzecz biorąc, słowem karma określa się coś, co wróci do człowieka w przyszłości pod postacią dobra, bądź zła, w zależności od tego, w jaki sposób on żyje. Główne założenie głosi przecież, że każdy czyn będzie miał swoje odzwierciedlenie. To dlatego, postępując dobrze i zgodnie ze swoim sumieniem, taka osoba może spodziewać się “odpłacenia” jej dobrych uczynków w przyszłości. Jeśli cierpi, zakłada się, że ona sama w przeszłości krzywdziła innych.

Karma w religiach – karma w hinduizmie

W hinduizmie uznaje się, że słowo karma jest bardzo blisko powiązane z Bogiem, a w księgach związanych z wiarą bez problemu można znaleźć zapisy dotyczące tego, że Bóg jest sprawiedliwy i wszelkie dobre uczynki wynagradza, a za złe karze. Karma podzielona została na trzy różne rodzaje, a mianowicie na Sanćita (nagromadzoną), Prarabdha (przynoszącą owoc), Krijamana (obecną).

Karma w religiach – karma w buddyzmie

Natomiast w buddyzmie, karma oznacza tylko i wyłącznie zamierzone działanie. W związku z tym nie ma znaczenia sam skutek, a jedynie zamiary, którymi kieruje się dana osoba, postępując w konkretny sposób. Jeśli założenia tej osoby są pozytywne i chce zrobić ona coś dobrego, ale ostatecznie efekt będzie odwrotny, to i tak karma wróci do niej pod postacią czegoś dobrego. Sam Budda uznawał, że świat jest odbiciem naszego umysłu, a więc pozytywne myślenie przekłada się na pozytywne działanie i pozytywne rezultaty. To właśnie w religii buddyjskiej karma ma największe znaczenie i najczęściej przytaczana jest właśnie z tych źródeł.

Kosmoenergetyka ma ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Dzięki temu, w jaki sposób rozumie i postrzega się zjawisko karmy, jak najbardziej zmienić można swoje nastawienie do życia, a przede wszystkim sposób, w jaki traktuje się pozostałe osoby. Zrozumienie tego, jest pierwszym krokiem do podjęcia bardziej świadomego życia i działania oraz przyciągania pozytywnych zdarzeń.