Karma w różnych religiach – jak ją rozumieć?

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pojęcie karmy wywodzi się z buddyzmu, hinduizmu oraz religii dharmicznych. Używanie tego określenia stało się w ostatnim czasie bardzo popularne i często stosowane, ale czy, aby na pewno wszyscy zdają sobie sprawę, w jaki sposób należy ją prawidłowo rozumieć oraz, jak przedstawiana jest w zależności od wiary? Tłumaczymy, jak patrzeć na karmę i to, co tak naprawdę ona oznacza.

Spis treści:

  1. W jaki sposób postrzegana jest karma?
  2. Karma w religiach – karma w hinduizmie
  3. Karma w religiach – karma w buddyzmie

W jaki sposób postrzegana jest karma?

Ogólnie rzecz biorąc, słowem karma określa się coś, co wróci do człowieka w przyszłości pod postacią dobra, bądź zła, w zależności od tego, w jaki sposób on żyje. Główne założenie głosi przecież, że każdy czyn będzie miał swoje odzwierciedlenie. To dlatego, postępując dobrze i zgodnie ze swoim sumieniem, taka osoba może spodziewać się “odpłacenia” jej dobrych uczynków w przyszłości. Jeśli cierpi, zakłada się, że ona sama w przeszłości krzywdziła innych.

Karma w religiach – karma w hinduizmie

W hinduizmie uznaje się, że słowo karma jest bardzo blisko powiązane z Bogiem, a w księgach związanych z wiarą bez problemu można znaleźć zapisy dotyczące tego, że Bóg jest sprawiedliwy i wszelkie dobre uczynki wynagradza, a za złe karze. Karma podzielona została na trzy różne rodzaje, a mianowicie na Sanćita (nagromadzoną), Prarabdha (przynoszącą owoc), Krijamana (obecną).

Karma w religiach – karma w buddyzmie

Natomiast w buddyzmie, karma oznacza tylko i wyłącznie zamierzone działanie. W związku z tym nie ma znaczenia sam skutek, a jedynie zamiary, którymi kieruje się dana osoba, postępując w konkretny sposób. Jeśli założenia tej osoby są pozytywne i chce zrobić ona coś dobrego, ale ostatecznie efekt będzie odwrotny, to i tak karma wróci do niej pod postacią czegoś dobrego. Sam Budda uznawał, że świat jest odbiciem naszego umysłu, a więc pozytywne myślenie przekłada się na pozytywne działanie i pozytywne rezultaty. To właśnie w religii buddyjskiej karma ma największe znaczenie i najczęściej przytaczana jest właśnie z tych źródeł.

Kosmoenergetyka ma ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Dzięki temu, w jaki sposób rozumie i postrzega się zjawisko karmy, jak najbardziej zmienić można swoje nastawienie do życia, a przede wszystkim sposób, w jaki traktuje się pozostałe osoby. Zrozumienie tego, jest pierwszym krokiem do podjęcia bardziej świadomego życia i działania oraz przyciągania pozytywnych zdarzeń.